tren

Dr. Asuman Ali LGMD Kas Hastalığını Anlattı

214
Dr. Asuman Ali LGMD Kas Hastalığını Anlattı

LGMD Kas Hastalıkları ile Mücadele Topluluğunun konuğu olan Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji ve Kas Hastalıkları Bölümünden Dr. Asuman Ali, kas hastalıklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Nadir hastalıklar grubunda olan Limb-Girdle Müsküler Distrofi (LGMD)’ ( Uzuv-Kavşak Kas Distrofisi ) ile mücadele eden hastaları bir araya getirmek, hasta ve doktorları bir araya getirerek hastalara yönelik bilgilendirme çalışmaları yapmak gibi amaçlar ile kurulan LGMD Kas Hastalıkları ile Mücadele Derneği geçtiğimiz günlerde yaptıkları etkinliklere bir yenisini ekleyerek Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji ve Kas Hastalıkları Bölümünden Dr. Asuman Ali’yi LGMD hastaları ile bir araya getirdi.

Sosyal medya üzerinden on-line olarak düzenlen toplantıda Kas erimesi hastalığı ve LGMD Kas hastalığı hakkında bilgi veren Dr. Asuman Ali, hastalıkta erken araştırma ve tanın çok önemli olduğunu belirterek; son yıllarda tıp alanında tarama ve teşhis yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte bu hastalıklar artık daha da tanınır hale gelmeye başladı. Son yıllarda genetik tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte bu tür hastalıkların tedavisi konusunda büyük umut ışığı doğmuştur” diyerek olası tedaviler hakkında bilgi verdi.

Kas hastaları için fizik tedavi ve yüzmenin önemine vurgu yapan Dr. Asuman Ali, Türkiye’de Tıbbı Genetik konusunda çok değerli Hocaların bulunduğunu ve nadir hastalıklar konusunda önemli çalışmalara imza atacaklarına olan inancının tam olduğunu belirterek; Bu çalışmalar belli bir bilimsel kurallar çerçevesinde yürüdüğü için her hangi bir araştırmanın veya ilacın belli bir zamanda hazır olacağını söylemek mümkün değil ama ben bu konularda umutluyum” dedi.

Toplantıya katılan katılımcıların sorularını da cevaplandıran Dr. Asuman Ali, LGMD hastalarının Dernek çatısı altında bir araya gelmesinin çok önemli bir adım olduğunu belirterek Hekim olarak LGMD hastalarına her türlü desteği vereceğinin altını çizdi.

LGMD Kas Hastalıkları ile Mücadele Derneği Başkanı Şenay Alyörük Kundakçı ise LGMD hastalığına ilişkin kıymetli sunumundan ve desteklerinden dolayı Dr. Asuman Ali’yi teşekkür ederek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Haber Kaynağı